OTTELUENNAKKO: FC Haka matkustaa keskiviikkona Tammisaareen hakemaan jatkopaikka Suomen Cupissa

OTTELUENNAKON TARJOAA LIPPU.FI

FC Hakan Suomen Cup jatkuu keskiviikkoiltana Tammisaaressa, kun joukkue kohtaa Ekenäs IF:n Akademi-joukkueen 4. kierroksen ottelussa kello 19.00 Ekenäs Sparbank Arenalla.

Edellisellä kierroksella valkopaidat pudottivat III-divisioonassa pelaavan FC Lastenin puhtaasti 0-3. EIF Akademi pelaa niin ikään Suomen viidenneksi korkeimmalla sarjatasolla, joten odotettavissa on melko lailla samankaltainen ottelu. Joskin pelialustan voisi olettaa olevan Pyynikin urheilukenttää parempi, mikä palvelee luonnollisesti kovakuntoista ja nopeaan peliin pyrkivää Hakaa.

– Aika vähän on taustatietoa tulevasta vastustajasta, mutta jotain ennakko-oletuksia on. Voisi olettaa että joudutaan hyökkäämään matalalta puolustavaa joukkuetta vastaan tässäkin ottelussa, FC Hakan päävalmentaja Tommi Ekmark toteaa.

EIF Akademi on raivannut tieltään tämän kauden cupissa jo miesten vitosessa pelaavan Jomala Idrottsklubbin 0-4, kolmosessa pelaavan Kaarinan Pojat 2-0 sekä Nelosessa pelaavan FC Kangasalan, jota vastaan varsinainen peliaika päättyi 1-1, mutta EIF selvitti tiensä jatkoon rangaistuspotkujen jälkeen 2-3 ja näin kohtaa siis Hakan huomenna keskiviikkona 4. kierroksella.

EIF:n Ykkösliigassa pelaava edustusjoukkue on jo pudonnut tämän vuoden Suomen Cupista, joten huomioitavaa keskiviikon ottelulle on, että joitain pelaajia, jotka eivät ole esiintyneet edustuksen mukana cupissa, saattaa olla Akademin käytössä keskiviikkona.

Tällä ei kuitenkaan ole Ekmarkin mukaan vaikutusta otteluun valmistauduttaessa. Joukkue lähtee hakemaan jatkopaikkaa sekä kehittämään omaa peliään.

– Jatkopaikka se on mielessä! Toivotaan että pystytään parantamaan pelaamista, sitä miten pystytään etenemään boksiin ja luomaan enemmän maalipaikkoja, sekä lisäksi myös itse puolustamaan laadukkaammin.

– Tässä on nyt kolme ottelua viikon sisään, joten hieman joudutaan miettimään miten kuormitusta jaetaan pelaajien kesken, Ekmark toteaa lopuksi.

Muutoin Hakan kokoonpanoon vaikuttavat loukkaantuneet Niklas Friberg sekä Aaro Tiihonen. Viime ottelussa loukkaantunut Friberg tulee olemaan sivussa useamman viikon, mutta Tiihosen odotetaan palaavan joukkueen treenivahvuuteen tämän viikon lopulla tai viimeistään ensi viikolla. Loukkaantuneen kaksikon lisäksi Drissa Traoré odottaa edelleen pelilupaa, mutta muutoin kaikki ovat käytettävissä.

EIF Akademi – FC Haka keskiviikkona 29.4.2026 kello 19.00 Ekenäs Sparbank Arena, Tammisaari.

Ottelu suorana Ruutu+

Sponsorit
Osta liput