Siirry pääsisältöön FC Haka

Pirkanmaan paikallisottelu tarjosi jälleen viihdettä koko rahalla, mutta päättyi harmillisesti kotijoukkueen voittoon

Kauden ensimmäinen Pirkanmaan derby tarjosi draamaa ja viihdettä koko rahalla, kun FC Haka ja Ilves latoivat Tammelan perjantai -illassa maaleja koko rahalla. Ensimmäisen kiinnityksen tämän kauden Pirkanmaan herruuteen nappasi Ilves, kun se viime hetken maalillaan nousi uudelleen johtoon Hakan noustua 2-0 -tappiolta hetkeä aiemmin tasoihin.

Koskilaisten näkökulmasta ottelu sai painajaismaisen alun, kun kotijoukkue karkasi 1-0 -johtoon jo 36 sekuntilla. Pallo pelattiin nopeasti vasemmalta oikealle, millä saatiin puhkaistua koko Haka -puolustus ja vapautettua Marius Söderback nokikkain Liam Hughesin kanssa. Hyökkääjä ei paikasta erehtynyt, vaan sijoitti pallon varmasti vasemman tolpan juureen.

Lisää kylmää vettä valkopaitojen niskaan tuli 36. minuutilla. Niklas Fribergin syöttö Hughesille jäi syvällä selustassa olleen Roope Riskin jalkaan. Hyökkääjä yritti ohittaa Haka -vahdin, mutta Hughes venytti jalkansa tielle kaataen Riskin sääntöjen vastaisesti. Pohjoisirlantilaisvahti selvisi keltaisella kortilla, mutta pallo vietiin pilkulle, mistä Riski itse ampui pallon vasempaan alanurkkaan.

Kuten on totuttu, niin Haka ei luovuttanut vaan aloitti sinnikkään takaa-ajon, mikä palkittiinkin 41. minuutilla. Ilves -puolustus odotti Elías Romerolta pitkää sivurajaheittoa, mutta mies pudottikin lyhyen alas Jordan Houstonille, jonka laadukas keskitys tavoitti taka-alueelta Lucas Falcãon ja brasilialainen puski tilanteesta taukolukemiksi 2-1.

Jos ensimmäinen jakso oli pelillisesti kotijoukkueen hallussa niin toisella Haka pääsi paremmin peliin mukaan ja loikin lupaavanoloisia hyökkäyksiä kohti Ilves -maalia. Etenkin Jean-Pierre Da Sylva oli alati vaarallinen oikealla laidallaan.

Lopulta ansaittu tasoitusosuma nähtiin 87. minuutilla, kun ensin Arlind Sejdiu niputti Felipe Aspegrenin kulmassa ja tämän jälkeen lähetti matalan keskityksen maalille, mikä Mikael Alménin kantapääohjauksen jälkeen kimpoili takatolpalle, mistä James Akintude puski pallon maalin kattoon.

Valkopaitojen ilo oli kuitenkin varsin lyhyt, sillä vain kolme minuuttia myöhemmin pallo ajautui kulmapotkusta takatolpalle ja Aapo Mäenpää oli oikeassa paikassa iskien pallon Liam Hughesin jalkojen välistä verkkoihin.

Haka sai luotua tämän jälkeen vielä paineen Ilves -maalille, mutta kotijoukkue kesti ja näin jälleen kerran maalirikas Pirkanmaan derby päättyi Ilveksen 3-2 -voittoon.

FC Hakan päävalmentaja Andy Smith myönsi ottelun jälkeen että joukkueen ensimmäisen jakson esitys ei ollut sitä, mitä vaaditaan voittoon.

– Joukkue on tottakai pettynyt. Emme olleet ensimmäisellä jaksolla mukana, ja annoimme pelin vastustajalle.

– Kun annat yhden maalin heti eteen, peli muuttuu. Toisella jaksolla paransimme kyllä, mutta se ei riittänyt tänään.

– Jos olisimme pystyneet pelaamaan ensimmäisellä jaksolla kuten toisella, niin tästä olisi tullut toisenlainen ottelu.

Kuvat: Sanna Lahtinen-Mäkelä | @sannasportphotography

Ottelun tilastot Veikkausliiga.com

Ottelun huippuhetket Ruutu+

Ilveksen raportti

PÄÄYHTEISTYÖKUMPPANIT