Kovakuntoinen Haka palaa huomenna jälleen kotiyleisön eteen!
FC Haka lähtee hakemaan jatkoa hyvälle vireelleen, kun SJK Akatemia saapuu vastustajaksi Tehtaan kentälle perjantai-iltana kello 18.30 käynnistyvässä ottelussa.
SJK Akatemia on ollut Hakalle sopiva vastus tällä kaudella, sillä kahdelta Seinäjoen vierailulta on jäänyt taskuun täydet kuusi pistettä päästämättä maaliakaan. Ensimmäinen ottelu toukokuussa päättyi koskilaisten 0-1 voittoon ja kesäkuussä loppulukemiksi kirjattiin 0-2. Tulokset ovat siinä mielessä kuvaavia, sillä seinäjokelaisten isoin ongelma tällä kaudella on ollut maalinteko. Joukkue on pelaamissaan 19 ottelussa tehnyt ainoastaan yhdeksän maalia. Toisaalta omissakaan ei ole kohtuuttoman paljon verkko heilunut, 25 kertaa, joten odotettavissa voisi olla tasainen ja vähämaalinen ottelu tälläkin kertaa.
Haka pääsee lähtemään otteluun neljän ottelun voittoputkessa ja näitä edeltävästäkin ottelusta oli tuloksena tasapeli. Edellisen kerran valkopaidat ovat hävinneet heinäkuun 5. päivä, jolloin tuliaisina Mikkelistä oli 2-1 -tappio. Ykkösliigan kovakuntoisin joukkue lähteekin hyvistä asetelmista haastamaan sarjajumboa, joka tosin viimeisimmässä ottelussan kaatoi kärkipään Jipon 0-1. FC Hakan päävalmentaja Tommi Ekmark muistuttaakin ettei yhteenkään otteluun voi lähteä sarjataulukkoa tuijottamalla.
– Pelkkiä hyviä joukkueita tässä sarjassa on ja kaikki on tiukkoja pelejä. Omalla tasolla pitää pelata, niin sillä uskon että saadaan pisteet kotiin.
– Eivät ole paljoa tehneet maaleja, mutta eivät mitenkään erityisen myöskään päästäneet. Vastahyökkäyksistä ovat maaleja tehneet ja ovat olleet sekä osaavat olla suoraviivaisia tarpeen tullen. Se on se asia missä meidän pitää olla hereillä ja pitää pystyä puolustamaan tiiviinä, Ekmark näkee.
Säännöllisellä rytmillä perjantai-pelejä viime aikoina pelanneen Hakan käskyttäjä lähtee perjantain otteluun luottavaisin mielin.
– Kotona on ollut erittäin kiva pelata! Ja kun peli luistaa, niin annetaan luistaa. Niillä asioilla mitkä on toiminut hyvin, niin niillä pelataan myös huomenna. Ei tässä kyllä mitään ihmeitä ole tällä viikolla tarvinnut tehdä.
Hakan viime aikojen peli on todellakin luistanut. Viimeisimmässä neljässä ottelussa joukkue on tehnyt 12 maalia ja päästänyt omiin ainoastaan kolme. Joten tätäkin taustaa varten päävalmentajan ajatukset on helppo allekirjoittaa, toimivaa reseptiä ei kannata juuri lähteä muuttamaan.
Hakan pelaajatilanne on koko lailla entisen kaltainen. Ainoastaan Daniel Enqvist on tällä hetkellä varmuudella poissa kokoonpanosta, ja hänkin on jo liittynyt joukkueen mukaan treenaamaan. Hyökkäyspään osalta on kuitenkin osalla pientä vaivaa, joten Haka on päättänyt kutsua hyvävireisen Elias Mattilan takaisin lainalta Ykkösen FC Jazzista. Mattila on käytettävissä jo huomenna perjantaina.
– Kutsumme hyvävireisen Elias Mattilan takaisin lainalta FC Jazzista, koska laitapelaajillamme on ollut pieniä kolhuja, toimitusjohtaja Olli Huttunen valottaa.
FC Haka – SJK Akatemia perjantaina 21.8.2026 kello 18.30, Tehtaan kenttä.
Otteluisäntänä Prisma Valkeakoski – Saat S-Etukortilla saat lipuista -30% alennuksen!
Liput otteluun myy Lippu.fi.
Ottelus suorana Ruutu+