FC Hakan hyökkääjä Kalle Multanen lopettaa jalkapallouransa ammattilaisena. FC Hakan kasvatti palasi tälle kaudelle Tehtaan kentälle ja päätös lopettamisesta kypsyi kesän aikana.
– Vaikka edelleen on tosi kiva pelata, olla jalkapalloilija, ja vaikka sitä haluaisi olla loputtomiin, niin jotenkin tuntunut siltä että nyt on sopiva hetki jättää tää ura taakse, Multanen kertoo.
– Olen todella tyytyväinen että tämä tulee päättymään siellä missä kuuluukin, eli Hakan paidassa ja Tehtiksellä!
36-vuotias hyökkääjä palasi tälle kaudelle Valkeakoskelle seitsemän muualla vietetyn kauden jälkeen. Yhteensä Multanen on pelannut Hakan edustusjoukkueessa Veikkausliigassa, Ykkösessä ja Suomen Cupissa 153 ottelua ja niissä on syntynyt yhteensä peräti 103 maalia. Hän myös voitti Hakan paidassa kahdesti Ykkösen maalikuninkuuden. Parhaana kautenaan hän teki Hakalle Ykkösessä peräti 30 maalia 27 ottelussa.

Multasen ammattilaisura alkoi vuonna 2009 FC Hakan paidassa.
– 17 vuotta saanut olla ammattilaisena ja saanut nousta kasvattajaseuran edustukseen, mitä nuorena halusin aina.
– Sitten olen ollut myös onnekas ja riittävän hyvä että on kelvannut myös muualle ja päässyt tapaamaan lukemattoman määrä ihmisiä, joukkuekavereita, valmentajia, kannattajia, toimistotyöntekijöitä, kaikkia ketä ikinä liittyy siihen sekä nähnyt uusia paikkoja ja päässyt asumaan eri paikoissa.
– Tämä on varmasti kasvattanut minua paljon ja on ollut hyviä kokemuksia. Vaikea arvioida omaa uraa, mutta olen itse tosi ylpeä siitä, mitä olen saanut aikaiseksi ja tässä viimeisten vuosien aikana oppinut arvostamaan sitä että ura on kestänyt näin pitkään.
– 36-vuotiaana pystynyt vielä pelaamaan Veikkausliigassa ja tekemään maaleja – se on asia mistä voi olla ylpeä!
– Jonkin verran olen myös saavuttanut asioita joukkueiden kanssa, mitä on päässyt juhlimaan kunnolla, joten voi sanoa että on jotain saavuttanutkin.

Kun kausi 2025 tulee päätökseen, niin Multasen lähitulevaisuuden suunnitelmat ovat selvillä, mutta mitä mies tekee ensi kesänä, se on vielä hänelle itselleenkin mysteeri.
– Tulevaisuuden suhteen suunnitelmat vielä auki. Olen nyt siitä onnellisessa asemassa että saan alkuun jäädä vanhempainvapaalle ja olla kunnolla perheen kanssa. Samalla sitten miettiä ja tunnustella, mitä se olis sit seuraavaksi.
– Kyllä mua kiinnostaa valmentaminen ja saattaa olla että kokeilen onko musta siihen tai tuntuuko se siltä, mitä haluan tehdä. Hyvin auki on vielä kaikki sen suhteen. Seuraavat puolisen vuotta tuun oleen kotona hoitamassa lapsia, mutta mitä sen jälkeen, niin ei ole vielä tietoa.
Iso, iso kiitos Kalle kaikesta, mitä olet FC Hakan paidassa tehnyt! Mutta ennen kuin päästämme sinut nauttimaan rauhassa perhe-elämästä, niin hoidetaan yksi asia ensin kuntoon.
– Vaikka tämä tulee julki nyt tässä kauden aikana, niin se ei poista sitä etteikö tässä jopa entistä enemmän haluta saavuttaa sitä, mitä nyt pyritään seurana saavuttamaan.
– Vedetään täysillä loppuun asti ja lopetetaan tämä kausi ja tämä ura niin kuin kuuluukin!

FC Haka – KTP, lauantaina 18.10.2025 kello 17.00, Tehtaan kenttä – Liput TÄÄLTÄ.
Ja vielä tärkeä muistutus Haka-perheelle: kauden 2026 kausikortit ovat nyt myynnissä superedulliseen kampanjahintaan alkaen 69 €! Tule mukaan rakentamaan vahvempaa Hakaa! 👉 https://fchaka.lippu.fi/webshop/webticket/serie/series
Kuvat:
Sanna Lahtinen-Mäkelä | @sannasportphotography
Jussi Rämä