FC Haka ja keskikenttäpelaaja Simon Lindholm ovat purkaneet pelaajasopimuksen hyvässä yhteisymmärryksessä.
– Veikkausliigasta putoamisen vuoksi meidän pitää sopeuttaa myös joukkueen kustannusrakennetta tulevaa Ykkösliigakautta ajatellen. Tämä tarkoittaa muutaman voimassa olevan sopimuksen purkamista varmistaaksemme pelaajabudjetin riittämistä joukkueen rakentamiseen, FC Hakan toimitusjohtaja Olli Huttunen taustoittaa.
– Simon Lindholm on yksi joukkueen jättävistä pelaajista. Olisimme halunneet pitää hyvän kauden pelanneen Simonin joukkueessamme. Hänellä oli kuitenkin suuri palo jatkaa uraansa Veikkausliigassa, joten päädyimme yhdessä sopimuksen purkamiseen.
Huttunen samalla kuitenkin lupaa, että joukkueen aloittaessa harjoittelun ensi viikolla kuulemme myös uusista pelaajasopimuksista piakkoin.
– Joukkueen rakentaminen on alkanut ja myös valmentajaneuvottelut etenevät tiiviisti, toivottavasti pääsemme tiedottamaan päätöksistä lähiviikkojen aikana.
Simon Lindholm jättää seuran haikein mielein upeat muistot mielessään.
– Nautin ajastani Hakassa paljon. Kaikki vaikeatkin hetket olivat lopulta upea kokemus, jossa tapasin paljon upeita ihmisiä ja ystäviä.
– Päätös jättää seura oli vaikea, mutta se tuntui oikealta päätökseltä jalkapallon kannalta, Lindholm kertoo päätökseen johtaneita asioita.
– Haluan kiittää valmennustiimiä ja seurajohtoa siitä, että he uskoivat ja luottivat minuun edustaessani Hakan kaltaista seuraa, joka merkitsee niin paljon kaikille kannattajille.
– Tehtiksellä pelaaminen oli aina ilo, ja toivottavasti näemme Veikkausliigaa pelattavan siellä jälleen mahdollisimman pian. Onnea ja menestystä!
Kiitos Simon ja tsemppiä tulevaan!